Na stránkach momentálne prebieha údržba. Pre nákup, prosím prejdite na fitness-store.sk
Pon-Pia - 8:00-16:00     +421 911 336 625      info@solid-fitness.cz
DOPRAVA ZDARMA již od 3000 Kč
EXPERTI V OBORU
SERVIS A MONTÁŽ u zákazníka
PŘÍMI DOVOZCE do ČR
30 DNÍ na vrácení zboží
NADSTANDARTNÍ ZÁRUKY

Jak si vybrat činku?

Jak si vybrat činku?

Abyste věděli jak si správně vybrat, uvedeme nejprve základní rozdělení činek. Najzakladanejšie dělení je na činky s pevnou váhou a nakládací činky.

Činky s pevnou váhou můžeme rozdělit do několika kategorií a to například činky na aerobic, na zumbu, vinylové činky, neoprénové činky a v neposlední řadě profesionální činky do komerčních posiloven. Činky na aerobic, zumbu atd. mají váhy maximálně do 5 kg. Poznáte je většinou v krásném barevném provedení, červená, žlutá, zelená, fialová, růžová a podobně. Tyto činky nejčastěji kupují ženy pro své tréninky.

                 

Profesionální činky mají hmotnost od 0,5 kg až do 100 kg. Jsou to pevné činky bez možnosti navyšování hmotnosti.

Speciální novinkou na trhu jsou nastavitelné činky. Tyto činky mají specialní systém změny váhy a nahrazují hned několik párů jednoruček.

Nastavitelne cinky Bodytrading

Druhým typem jsou nakládací činky. Nakládací činky mají velkou výhodu a tou je přidávání nebo ubírání závaží, resp. kotoučů. Při koupi nakládací činky musíte nejprve zakoupit hřídel (nebo tyč), následně kotouče a svorky. Pojďme si tedy projít jednotlivé části podrobněji.

Hřídel na činku, tyč na činku, vzpěračská tyč, os na činku

Toto jsou základní názvy, pod kterými lidé vyhledávají hřídele. Při hřídelích, nebo jinak řečeno tyčích na činky, jsou důležité 4 parametry.

Prvním parametrem je průměr tyče. Základní průměry jsou 25 mm, 30 mm a 50 mm. Na trhu však najdete i atypické průměry, jako například 26 mm, 28 nebo 29 mm. Nejrozšířenějším průměru Čechách je průměr 25 mm a 50 mm- takzvaný olympijský průměr. Na základě průměru tyče musíte vybírat i samotné kotouče na činky.

Pokud máte doma osik o průměru 25 mm, bez problémů na ni nahodíte kotouče o průměru 30 mm, jediná nevýhoda je, že se vám při pohybu s činkou budou naklánět. Opačně bohužel kotouče nenáhodíte, dejte si na to pozor při koupi!

Druhým parametrem je délka vzpěračské tyče. Při klasických jednoručkách se používají hřídele s délkou 35 a 40 cm. Čím delší hřídel, tím více místa na kotouče. Velké činky, tzv. bicepsové činky, nebo vzpěračské činky, případně benchové činky mají délky od 120 cm, do 220 cm. Pokud máte doma lavici na bench, nezapomeňte si změřit rozteč stojanů.

Třetím parametrem je tvar vzpěračské tyče. Základní tyče mají rovný tvar, což znamená, že jsou po celé délce rovné. Hodí se na klasický bicepsový zdvih nebo na tlaky vleže. Následně známe EZ tyč, lomenou tyč, zakřivenou tyč, tricepsové os atd. Na různé cviky existují různě tvarované tyče. 80% lidí kupuje klasickou rovnou tyč s délkou 160 nebo 180 cm s průměrem 25-30 mm.

Aktivní uživatelé však kupují olympijské tyče a také olympijské kotouče, takové jako znáte z fitness center.

Čtvrtým parametrem je nosnost vzpěračské tyče. Tento parametr při klasickém domácím cvičení není až tak důležitý. Levné hřídele mají většinou nosnost 100 kg. Pokud byste naložili více kilogramů například pro dřepy, může se tyč ohnout. V nejhorším případě i prasknout. Tento parametr je obzvláště důležitý při olympijských tyčích. Na základě nosnosti se odvíjí i cena samotné olympijské tyče. Standardem je výdrž cca 200-300 kg. Kvalitní osy mají nosnosti i 700 až 900 kg. Jsou ze speciální oceli a jejich cena je cca 5000 Kč. Cena soutěžních hřídelí s certifikovanou kvalitou, může být i 30 000 Kč. Kvalitní olympijské tyče mají otočné konce s ložisky.

Kotouče na činky, závaží na činky

Kotouče na činky je třeba vybírat na základě průměru samotné tyče. V praxi to znamená, že pokud máte tyč o průměru 50 mm, vybíráte kotouče s 50 mm otvorem. Kotouče na činky můžeme také rozdělit do několika kategorií: cementové kotouče, kovové kotouče, pogumované kotouče, olympijské kotouče, bumper tzv. odhazovací-vzpěračské kotouče.

    
Nejlevnější kotouče jsou cementové. Cementové kotouče? Ano ptáte se správně. Vzhledem k tomu, že cena železa roste každým rokem, reagovali výrobci na poptávku po levných kotoučích. Cementové kotouče bývají obalené plastem. Výhoda? Nízká cena, oproti klasickým kovovým kotoučem. Nevýhoda? Mají větší objem než kovové a při častém používání, nebo při padnutí na zem, se může plastový obal poškodit a cement rozsypat. Cementové kotouče tedy nemají dlouhou životnost a při neopatrném cvičení se mohou snadno poškodit.

Klasické kotouče jsou kovové. Tyto kotouče jsou jednoduše řečeno - nezničitelné. Vydrží vám až do důchodu. U kovových kotoučích si všimněte jejich tvar. Existují kotouče bez úchytů, což znamená že jsou plné. Je to levnější alternativa s jedinou nevýhodou, že se zložiteji chytají do rukou. Lepší alternativa jsou kotouče s úchopy. Jsou o pár korun dražší a vyrábějí ji jen kvalitní značky. Při koupi zvažte i tento parametr. Kotouče nekupujete na jeden měsíc, ale na celý život. Těch pár korun navíc je praktická investice.

Pogumované kotouče. Pogumované kotouče jsou dražší než klasické kovové kotouče na činku. Výhodou je, že Vám o sebe necinkají, mají příjemný povrch a v neposlední řadě, chrání podlahu před zničením.

Pogumovane kotouce - barevny

Olympijské kotouče. Olympijské kotouče mají průměr otvoru 50 mm. V nabídce je najdete s několika tvary a provedeními. Základní typ je klasický kovový oblý. Olympijské kotouče mívají i 12 hranný design, jejich praktičnost je v nekotúľaní se po zemi. Následně najdete pogumované olympijské kotouče s úchyty pro snadnou manipulaci. Existují i ​​tzv. bumper olympijské kotouče. Jsou to speciální vzpěračské kotouče, které bez problémů vydrží odhazování velké a těžké činky. Tyto kotouče mají vždy plný tvar bez úchytů a světovou špičkou je výrobce Eleiko.

Uzávěry na činky

Na trhu je mnoho typů uzávěrů na činku. Základní rozlišení je na: pružinové uzávěry, maticové nebo závitové uzávěry na činky a speciální uzávěry na činky.

Pružinový uzávěr na činku má výhodu v jednoduchém a lehkém nasazování na činku. Nevýhodou je, že nedrží na tyči velmi silně. Pokud byste náhodou naklonili činku do stran, je možné, že Vám kotouče spadnou na zem.

Maticové uzávěry na činku udrží kotouče na správném místě. Nevýhodou je, že během cvičení se mohou uvolňovat a je třeba je dotahovat.

Závitové uzávěry se používají na tyče s hladkým povrch. Jsou to tyče, které nemají závit pro klasické matice. Většinou se používají na olympijské tyče. Uzávěr jednoduše navléknete na konec činkové tyče a dotáhnete uzávěr pootočením závitu.

Speciální uzávěry na činky mají různé tvary a jsou vyrobeny z různých materiálů. Výhodou je snadné nastavení na čince, pevnost, kterou drží. Jak nevýhodu můžeme uvést vyšší cenu než u klasických uzávěrech.

 

Jakou značku kotoučů na činku vybrat?

Jako u všech typů produktů, je známo, že pokud si koupíte ověřenou značku, dostane kvalitní výrobek. Ano, i při kotoučích může být rozdíl v kvalitě.

Pokud kupujete značkový kotouč, bude sice dražší, ale dostanete precizní vyhotovený kus se správnou a garantovanou váhou. Kvalitní kotouč má dobrou povrchovou úpravu, která je odolná proti poškrábání a stálý tvar. Levné kotouče nemusí mít pěkné a precizní tvary. Kvalitní kotouče nejsou nikdy cementové

Pokud budete kupovat kotouče na činky, vyhněte se supermarketem, kde mohou prodávat sice levné kotouče, ale atypickými průměry otvorů pro tyč. Mnohdy se totiž může stát, že koupíte levnou 10 kg činku, později budete chtít dokoupit kotouče a zjistíte, že daný prodejce žádné kotouče neprodává. Zůstane Vám pouze koupení nové činky.

Nakupujte tedy u specialistů na fitness, obchodech, které se tomuto segmentu věnují a máte záruku, že pokud budete chtít doplnit v budoucnu svou domácí posilovnu, kotouče na činky seženete.

Velmi rádi jsme se s vámi podělili o naše dlouholeté zkušenosti ve fitness oboru, ve kterém pracujeme již od roku 2008. Věříme, že uvedené informace byly pro vás užitečné a pomohou vám při výběru vašeho ideálního společníka, který vám pomůže při naplňování vašeho cíle nebo snú, ať už jde o vysněnou postavu, vynikající kondici, nebo vyřešení zdravotních problémů. Naše společnost je přímým dovozcem několika značek a také výhradním distributorem do České Republiky a na Slovensko.

Taktéž dodávame produkty naším zákazníkům z Rakouska, Německa a zbytku EU.

Pon-Pia - 8:00-16:00     +421 911 336 625      info@solid-fitness.cz
Paypal MasterCard Visa Maestro MasterCard Electronic Visa Pay Dinners Club International
© 2016-2018 Solid-fitness.cz | Invex Trade, s.r.o. | Všechna práva vyhrazená.