Na stránkach momentálne prebieha údržba. Pre nákup, prosím prejdite na fitness-store.sk
Pon-Pia - 8:00-16:00     +421 911 336 625      info@solid-fitness.cz
DOPRAVA ZDARMA již od 3000 Kč
EXPERTI V OBORU
SERVIS A MONTÁŽ u zákazníka
PŘÍMI DOVOZCE do ČR
30 DNÍ na vrácení zboží
NADSTANDARTNÍ ZÁRUKY

Jak si vybrat eliptický trenažér ?

Jak vybrat eliptický trenažér, crossový trenažér nebo orbitrek?


V první řadě je dobré uvést, že eliptický trenažér si lidé často pletou s pojmem orbitrek. Orbitrek je však značka výrobce a nikoliv označení pro tento typ trenažéru. V současnosti se pro typ trenažéru, jehož princip je založen na eliptickém pohybu používá název eliptický trenažér, eliptical nebo crossový trenažér. Na západě ho najdete pod názvem crosstrainer, od tohoto názvu je odvozen název crossový trenažér. Z tohoto důvodu budeme v textu uvádět všechny typy názvů.

Elipticky trenazer SOLE E95


Před koupí byste si měli položit následující otázky a podle nich eliptický trenažér vybrat.

Kdo bude na eliptickém trenažéru cvičit?
• jedna osoba, dvě, celá rodina ...

Jak často plánujete na elipticalu cvičit?
• hodinu denně, dvě hodiny, 3x týdně po jedné hodině a podobně ...

Výška a hmotnost osob, které budou na eliptickém trenažéru cvičit.
• Nejvyšší osoba má 170 cm, 190 cm, váhu 60 kg, 90 kg, nebo 120 kg.

Váš rozpočet na koupi crossového trenažéru.
• Cena eliptického trenažéru je přímo úměrná jeho konstrukci. Jaký je v konstrukci elipticalu rozdíl, si uvedeme níže.


Cena eliptického trenažéru se odvíjí od jeho konkrétní konstrukce. Základní parametry, které si při výběru toho správného crossového trenažéru třeba všímat jsou:

• Hmotnost setrvačníku eliptického trenažéru
• Brzdný systém eliptického trenažéru
• Délka kroku eliptického trenažéru
• Pohyblivé spoje eliptického trenažéru
• Počítač eliptického trenažéru
• Nosnost eliptického trenažéru
• Značka eliptického trenažéru
• Záruka a servis na eliptický trenažér

Pojďme si tedy projít podrobněji každý jeden parametr. Na první pohled se může zdát, že jsou všechny crossové trenažéry stejné a při výběru se orientujete převážně podle ceny, to však není pravda.


Setrvačník crossového trenažéru

V parametrech při crossových trenažérech se uvádí hmotnost setrvačníku. Obecně platí pravidlo, čím těžší setrvačník, tím hladší a plynulejší chod. Čím těžší setrvačník crossového trenažéru, tím možnost vyšší zátěže. Nejzákladnější eliptické trenažéry mají setrvačník o hmotnosti 5 kg (případně do 8 kg). Pokud plánujete eliptical dlouhodobě využívat, čímž se Vám bude zvyšovat kondice a síla, je 5kg setrvačník absolutně nevyhovující, jelikož i při maximální zátěži bude pro Vás odpor nízký a pohyb sekavý. V takovém momentě, musíte zakoupit nový trenažér. Kvalitní trenažér, který Vám poskytne plynulý chod a dostatečnou zátěž by měl mít setrvačník, nebo jinak řečeno zátěžové kolo o hmotnosti od 10 kg. Menší hmotnost setrvačníku může mít eliptický trenažér tehdy, pokud je vybaven indukčním brzdným systémem. V takovém případě si umíte nastavit dostatečně vysokou zátěž i při nižší hmotnosti setrvačníku.


Brzdný systém crossového trenažéru

Na trhu existují 3 brzdní systémy trenažérů s eliptickým pohybem.

Páskový brzdný systém, se dnes nachází jen u nejlevnějších modelů. Tento systém funguje na principu brzdění setrvačníku páskou. Nevýhodou je vysoká hlučnost, kterou vytváří tření pásky o setrvačník a tím pádem i nižší životnost.

Magnetický brzdný systém, se dnes nachází u většiny crossových trenažérů. Principem je kovový setrvačník, kolem kterého je z jedné strany magnet. Jak si měníte intenzitu zátěže, tím magnet k setrvačníku přibližujete, nebo vzdalujete. Při tomto brzdném systému eliptických trenažérů nevzniká mechanický odpor, proto se vyznačují tichým chodem a dlouhou životností.

Indukční brzdný systém, je nejdokonalejším brzdným systémem. Vyznačuje se tichým chodem, vyšším rozsahem intenzity zátěže (většinou se brzdný výkon udává ve wattech). Tento systém má i nejdelší životnost. Brzdný odpor setrvačníku je opatřen elektrickou indukcí.

Známe dva typy nastavování zátěže a to manuálně ovládané crossové trenažéry, nebo elektronicky ovládané crossové trenažéry.
Manuálně ovládané crossové trenažéry mají většinou 1-8 stupňů zátěže. Princip je velmi jednoduchý, kde zátěž ovládáte mechanickým otočným táhlem, které přibližuje nebo vzdaluje magnet od setrvačníku. Elektronicky ovládané crossové trenažéry mají magnet, který ovládá servomotor, a zátěž nastavujete pomocí počítače. Výhodou je větší počet stupňů zátěže, lepší přizpůsobení každé osobě a programové vybavení.


Délka kroku crossového trenažéru

Délka kroku při výběru eliptického trenažéru je asi nejdůležitější faktor. Právě pohyb na samotném trenažéru je to nejdůležitější. Každý z nás má jinou výšku, váhu, délku rukou, nohou a tím i biomechaniku pohybu těla. Při výběru berte v úvahu i tento údaj.

Levné eliptické trenažéry mají vzhledem ke své ceně, malou konstrukci. Malá konstrukce znamená krátký a vysoký krok. Pokud chodíte do fitness centra, určitě jste se již setkali s profesionálním eliptickým trenažérem. Tyto profi stroje mají délku kroku cca 50 cm. Jsou velmi příjemné a jsou tak říkajíc vhodné pro každou výšku postavy.

Každý 1 centimetr délky a výšky kroku je velmi cítit. Délku kroku doporučujeme minimálně 35 cm. Výši kroku co nejmenší. Pokud má eliptický trenažér menší výšku kroku, znamená to, že své klouby zatěžujete mnohem méně při pohybu celého těla.

Při výběru tedy volte co nejdelší a nejnižší krok. Takový pohyb je vhodný i pro nižší, ale i vyšší postavy. Pokud byste hledali eliptický trenažér pro celou rodinu, volte trenažér se setrvačníkem v přední části. Celá konstrukce má vliv na mechaniku pohybu na tomto trenažéru. Pokud má crossový trenažér setrvačník vpředu, dosáhne se nižšší a delší krok. V praxi to znamená délku kroku kolem 50 cm. Takový eliptický trenažér bude vyhovovat nízkým, ale i vyšším postavám. Obzvláště je vhodný pro starší osoby, jelikož při nižším kroku méně namáháte vaziva kolenních kloubů.

Dlzka kroku elipticky trenazer Ergonomia elipticky trenazer


Pohyblivé spoje crossového trenažéru

Pohyblivé části crossového trenažéru jsou nejvíce mechanicky namáhány při pravidelném tréninku. Podle ceny crossových trenažérů, jelikož ta je přímo úměrná kvalitě, můžeme rozdělit pohyblivé části do 2 kategorií. První a levnou alternativou jsou pouzdrové klouby. Znamená to, že eliptické trenažéry v cenové kategorii do cca 12.000 Kč mají v pohyblivých spojích kovová pouzdra, které je třeba pravidelně promazávat, jinak Vám začne eliptický trenažér vrzat. Tyto kovové pouzdra totiž o sebe začnou třít a vytvářejí nepříjemný zvuk, drhnou pohyb a okamžitě snižují efektivitu cvičení, jakož i životnost samotného eliptického trenažéru.
Druhou a lepší variantou jsou pohyblivé spoje osazeny ložisky. Pokud si nejste jisti, zda daný model má tyto spoje osazeny ložisky, neváhejte se na to zeptat svého prodejce. Méně kvalitní produkty tento údaj naschvál neudávají. Ložiska v těchto spojích znamenají bezúdržbový a tichý chod s dlouhou životností.


Počítač crossového trenažéru

Počítač, nebo konzole crossového trenažéru je v dnešní době základním vybavením každého modelu. Při manuálně ovládaných elipticaloch, Vám počítač zobrazuje základní údaje jako jsou: čas, rychlost, spálené kalorie a tepovou frekvenci. Při manuálních nebo mechanických trenažérech, které nevyžadují připojení do elektrické sítě, je počítač napájen klasickými bateriemi. Důležitým faktem je nepodsvícený displej a malá obrazovka s údaji.

Pocitac eliptickeho trenazera

Při elektronicky ovládaných crossových trenažérech se pomocí počítače ovládá i samotná zátěž. Kvalitnější crossové trenažéry mají i lépe vybavené počítače. Samotné počítače mohou být podsvícené pro lepší zobrazování dat, mohou mít různé velikosti displejů, větší nebo menší počet programů a doplňkové vybavení. Mezi doplňkové vybavení patří například zabudovaný ventilátor pro osvěžování, zabudované reproduktory, připojení na MP3, případně kompatibilitu s tablety nebo telefony.

Měření tepové frekvence


Tak, jak jsme v předchozím bodě zmínili, měření tepové frekvence je důležitou součástí při získávání vytouženého cíle, ať je jím už odbourávání tuku a formování postavy, nebo fyzická zdatnost a kondice.
Dnes již všechny eliptické trenažéry umožňují měření tepové frekvence. Každý model to umožňuje pomocí snímačů umístěných na držadlech - pevných rukojetích. Takto měřené hodnoty můžete považovat za přibližné, i když u dražších modelů jsou relativně přesné.

Běh nebo chůze s rukama trvale položenými na rukojetích není vůbec příjemná a proto vyšší modely crossových trenažéru již mají v sobě integrované snímače hrudních pásů, které pak naměřené hodnoty poskytují samotnému počítači trenažéru, který na základě nich (při HRC programů) upravuje celý tréninkový režim, resp. nastavení jednotlivých parametrů.

Pokud trenažér nemá tepem řízené programy, jste pomocí displeje informováni o vaší aktuální tepové frekvenci a na základě tohoto údaje si už víte pak ručně upravit jednotlivá nastavení. V zásadě platí, že pokud potřebujete tepovou frekvenci zvýšit, tak potřebujete nastavit vyšší zátež.

Samotné hrudní pásy jsou někdy součástí balení, někdy je třeba si je zakoupit zvlášť. Každý prodejce je má určitě v nabídce. Pokud již máte nějaký sporttester, který obsahuje hrudní pás (např. Značky POLAR) není nutné kupovat další. Tento sporttester se spáruje se snímačem umístěném v běžeckém trenažéru a Vy navíc můžete plně využívat i všechny funkce sporttesteru (např. Si dokážou pamatovat historii jednotlivých tréninků).

Hrudní pás


Tip: Upřednostněte eliptický trenažér se zabudovaným přijímačem pro hrudní pásy. Je to investice do budoucnosti. Všechny kvalitní eliptické trenažéry mají takový přijímač v základním provedení.

Nosnost crossového trenažéru

Nosnost crossového trenažéru je parametr, podle kterého snadno odhadnete kvalitu a robustnost samotné konstrukce. Základní modely mají maximální nosnost 100 kg. Čím je eliptický trenažér větší, má i pevnější konstrukci. Následně maximální nosnost eliptického trenažéru stoupá na 120, 130 až 150 kg. Velké a robustní trenažéry mají nosnost až 180 kg.

Pokud vybíráte eliptical pro celou rodinu, nebo pro větší počet uživatelů, je třeba vědět hmotnost nejtěžší osoby. Samozřejmostí je i rezerva tohoto údaje. Pokud vážíte 90 kg, určitě nevybírejte eliptical s maximální nosností 100 kg, i když se do limitu vejdete. Čím větší rezerva, tím automaticky méně namáháte celou konstrukci a prodlužujete životnost samotného trenažéru.

Montáž a servis crossového trenažéru

Při koupi běžeckého pásu sledujte i to, zda prodejce poskytuje montáž. Ne všichni jsme domácí kutilové s plnou skříní všelijakého nářadí. I když výrobci většinou dodávají k trenažérem nářadí pomocí kterého zvládnete montáž, je určitě rozumné obrátit se na odborníky. Budete mít jistotu, že trenažér je správně smontován a bude Vám sloužit k plné spokojenosti.

Další důležitou otázkou, na kterou si žádejte odpověď od prodejce je, zda poskytuje záruční a pozáruční servis přímo u zákazníka.

Představte si, že se vyskytne nějaká technická závada (i trenažér je přece jen stroj a může se pokazit) a Vy najednou musíte doručit třeba 120 kg trenažér do servisu, který je několik set kilometrů vzdálený. Problém vzniká už jen při snesení tohoto trenažéru např. z 8. patra a co potom dál? Doručení kurýrem Vás může stát i několik tisíc korun.

Tomuto všemu se vyhnete, pokud si vyberete prodejce, který tuto službu poskytuje. Tehdy je to naprosto komfortní. Zvednete telefon, objednáte si na určitou hodinu servis a o ostatní se již postarají servisní technici. Někteří prodejci zajišťují i pravidelné servisní prohlídky, informujte se na takovou možnost. Rozhodně se to vyplatí!

Montaz eliptickeho trenazera

 

Tip: Běžecké trenažéry kupujte jen u prodejců, který Vám umí zajistit servis na místě a poskytují i montáž produktů. Budou mít mnohem větší zkušenosti ohledně samotných produktů, jelikož jim prošly rukama !!!

Záruka na eliptický trenažér

U nás je zákonná záruční doba 24 měsíců. Někteří výrobci poskytují na své výrobky prodlouženou záruční dobu na 3 nebo až 5 let. V takovém případě si prověřte, zda se záruka vztahuje na celý eliptical, nebo jen na některé jeho části. Je možné, že delší záruční doba platí jen např. na rám výrobku.

V Čechách a na Slovensku je bohužel pravidlem, že prodejci uvádějí 5 letou záruku. Avšak jen v podmínkách o záruce se dozvíte, že platí jen na rám výrobku a na zbývající části je záruka 24 měsíců. Naštěstí se u nás prodávají i značky, které poskytují vyšší záruky na jednotlivé části. Například špička mezi trenžérmi SPIRIT FITNESS poskytuje doživotní záruku na rám produktu !!!.

Tip: Ověřte si u prodejce, zda se 5-letá záruka vztahuje na celý trenažér nebo jen na jeho části.

Značka eliptického trenažéru

Na trhu najdeme několik výrobců eliptických trenažérov. Pro Vaši koupi doporučujeme ověřené světové značky, které nabízejí své výrobky již desítky let a najdou se mezi i takové, které v oblasti sportu produkují již více než 100 let. Mezi nejznámější značky v celosvětovém měřítku patří: SPIRIT FITNESS (USA), XTERRA (USA), SOLE FITNESS (USA), LIFE FITNESS (USA), Hammer (Germany), FINNLO (Germany), FINNLO MAXIMUM (Germany), ENDURANCE FITNESS (USA), KETTLER (Germany), BH FITNESS (Spain), TUNTURI (Fin), LIFESPAN (USA), CYBEX (USA) NORDIC TRACK (USA)

Americké značky trenažérů patří mezi špičku a to z důvodu velkého domácího trhu a poptávky již od 50-tých let. Za tyto roky nasbírali obrovské množství zkušeností a fitness trh v USA, je největší na světě.

Velmi rádi jsme se s vámi podělili o naše dlouholeté zkušenosti ve fitness oboru, ve kterém pracujeme již od roku 2008. Věříme, že uvedené informace byly pro vás užitečné a pomohou vám při výběru vašeho ideálního společníka, který vám pomůže při naplňování vašeho cíle nebo snú, ať už jde o vysněnou postavu, vynikající kondici, nebo vyřešení zdravotních problémů. Naše společnost je přímým dovozcem několika značek a také výhradním distributorem do České Republiky a na Slovensko.

Taktéž dodávame produkty naším zákazníkům z Rakouska, Německa a zbytku EU.

Pon-Pia - 8:00-16:00     +421 911 336 625      info@solid-fitness.cz
Paypal MasterCard Visa Maestro MasterCard Electronic Visa Pay Dinners Club International
© 2016-2018 Solid-fitness.cz | Invex Trade, s.r.o. | Všechna práva vyhrazená.