Na stránkach momentálne prebieha údržba. Pre nákup, prosím prejdite na fitness-store.sk
Pon-Pia - 8:00-16:00     +421 911 336 625      info@solid-fitness.cz
DOPRAVA ZDARMA již od 3000 Kč
EXPERTI V OBORU
SERVIS A MONTÁŽ u zákazníka
PŘÍMI DOVOZCE do ČR
30 DNÍ na vrácení zboží
NADSTANDARTNÍ ZÁRUKY

Jak si vybrat rotoped ?

13 tipů jak vybrat správný rotoped do domácnosti

V první řadě je dobré uvést, že rotoped si lidé často pletou s pojmem cyklotrenažér nebo spinningovým kolem. Stacionární kolo se označuje pojmem rotoped, v zahraničí Hometrainer bike, nebo ergometr bike. Cyklotrenažér má sportovní posed s tvrdým sedlem a nízkým náklonem. Určen je především pro sportovní trénink. Rotoped má pohodlné velké sedadlo s vysokým náklonem. Některé modely mají hluboký nástup a jsou proto vhodné pro starší lidi nebo jako nástroj pro rehabilitace nebo pooperační tréninky. Pokud nejste vášnivý cyklista, volte raději rotoped.

Rotopedy jsou v současnosti oblíbené trenažéry pro domácí použití. Oproti jiným trenažérem zabírají podstatně méně místa. Nevýhodou oproti eliptickému trenažéru je procvičení jen dolní partie těla, nohou.

Jak si vybrat rotoped


Jak si správně vybrat rotoped? Před koupí byste si měli odpovědět na těchto 13 otázek.

1. Kdo bude na rotoped cvičit?

Důležité je, abyste si před pořízením trenažéru ujasnili zda na něm budete cvičit pouze vy, nebo se možná postupem času k vám přidá manžel nebo manželka, syn či dcera ... Dobré je předem vědět, kolik osob musí zvládat váš nový domácí pomocník.

Tip: Při koupi trenažéru si důkladně promyslete, KDO bude na něm cvičit. Pokud vás bude víc, tak byste to měli vzít v úvahu, aby se nestalo, že to váš trenažér výkonově nebude zvládat. Čím více lidí bude na něm cvičit, tím musí zvládnout vyšší počet "pracovních hodin".


2. Jak často plánujete na rotopedu cvičit?

Podstatný rozdíl v zátěži pro trenažér je v tom zda budete cvičit denně hodinu, dvě, nebo to bude každý druhý den. Otázkou je, jakou pravidelnost si zvolíte. Pokud se ke cvičení přidá ještě i jiná osoba, tak počet "pracovních hodin" trenažéru rapidně stoupne.

Kolik pracovních hodin zvládne trenažér "odcvičit"?

 • při základem typu trenažéru, určeného na cvičení na doma je to cca 6 hodin týdně
 • při klubovém využítí (penziony, hotely, školy, firmy atd.) se uvažuje o 6 hodinách denně
 • při profesionálním trenažéru můžete cvičit v podstatě neomezený počet hodin

Tip: Naše doporučení je investovat raději JEDNOU a kvalitně. Vybírejte si stroj tak, aby vydržel i více hodin cvičení, abyste ho zanedlouho nemuseli prodávat a shánět si nový, protože tento vám už nebude stačit. Pokud nevíte, zda vás trenažér osloví, jděte si ho vyzkoušet do fitness centra, nebo specializované prodejny. Cvičit doma je opravdu pohodlné a má to své výhody. :-)


3. Výše a hmotnost osob, které budou na rotopedu cvičit?

Pro lepší kvalitu cvičení byste si měli vybírat trenažér i v závislosti na tělesné výšky a hmotnosti cvičících. Pozorně si přečtěte všechny technické parametry výrobku, nebo ještě lépe bude, když se zeptáte expertů. Poradí a pomohou vám najít ten nejlepší trenažér, podle vašich potřeb. Pár doplňujících informací k této části najdete v bodě číslo 10, nosnost trenažéru.

Ne každý rotoped je vhodný i pro osoby s výškou například 180, či 190 cm. Levnější rotopedy mají nízkou a útlou konstrukci a když nastavíte sedadlo do nejvyšší polohy, bude Vám rotoped příliš malý. Dobrý prodejce uvádí, pro jakou výšku je rotoped vhodný, případně Vám na tuto otázku umí odpovědět.

Tip: Pokud vybíráte rotoped pro celou rodinu, nebo větší počet uživatelů, tak se řiďte hmotností nejtěžší osoby, stejně i výšky nejvyšší osoby.


4. Váš rozpočet na koupi rotopedu?

V závislosti na jednotlivých technických parametrů rotopedu se odvíjí i jeho cena. Samozřejmě i zde platí přímá úměra mezi kvalitou a cenou. Cena trenažéru je ovlivněna jeho konkrétní konstrukcí, kvalitou použitých materiálů a jednotlivých komponentů. Kvalitní rotopedy se pohybují v ceně od 8000 Kč. Takový rotoped má stabilní konstrukci, kvalitní komponenty, elektronickou regluaciu zatěže a podsvícený displej.

Experti vám budou umět poradit s výběrem toho správného trenažéru, který vás osloví i svou cenou.

Tip: Někdy je možné vybrat optimální trenažér i za nižší cenu, musíte však vědět, které parametry je třeba sledovat. Zeptejte se na to specialisty.


5. Jaké jsou základní parametry rotopedu?

Níže vám podrobněji popíšeme jednotlivé technické parametry jako jsou:

 • Hmotnost setrvačníku
 • Brzdový systém
 • Rám a ergonomie
 • Počítač
 • Nosnost
 • Značka
 • Záruka a servis

Pojďme si tedy projít podrobněji každý jeden parametr. Na první pohled se může zdát, že jsou všechny rotopedy stejné a při výběru se orientujete převážně podle ceny, to však není pravda.


6. Jak ovlivňuje hmotnost zotravačníka rotoped?

V parametrech při rotoped se uvádí hmotnost setrvačníku. Setrvačník je kovové kolo, které zaručuje plynulý chod při cvičení.

Obecně platí pravidlo, čím těžší setrvačník, tím hladší a plynulejší chod. Čím těžší setrvačník rotopedu, tím možnost vyšší zátěže. Nejzákladnější typy rotopedů mají setrvačník o hmotnosti 4-5 kg ​​(případně do 6 kg). Pokud plánujete rotoped dlouhodobě využívat, čímž se Vám bude zvyšovat kondice a síla, je 5 kg setrvačník absolutně nevyhovující, jelikož i při maximální zátěži bude pro Vás odpor nízký a pohyb šlapání sekavý.

V takovém momentě, musíte zakoupit nový trenažér. Kvalitní trenažér, který Vám poskytne plynulý chod a dostatečnou zátěž by měl mít setrvačník, nebo jinak řečeno zátěžové kolo o hmotnosti od 8 kg. Menší hmotnost setrvačníku může mít rotoped tehdy, pokud je vybaven indukčním brzdným systémem. V takovém případě si umíte nastavit dostatečně vysokou zátěž i při nižší hmotnosti setrvačníku, jelikož princip brzdy je založen na jiném systému.

Tip: Pří koupi rotopedu ve vašem rozpočtu, volte co nejvyšší váhu setrvačníku.

7. Jaký typ brzdového systému je pro vás ideální?

Na trhu existují 2 brzdné systémy, které se používají rotopedu.

Magnetický brzdný systém se dnes nachází u většiny rotopedů. Principem je kovový setrvačník kolem kterého je z jedné strany magnet. Jak si měníte intenzitu zátěže, tím se magnet k setrvačníku přibližuje nebo vzdaluje. Při tomto brzdném systému rotopedu nevzniká mechanický odpor, proto se vyznačují tichým chodem a dlouhou životností. Pozor si dávejte při výběru regulace brzdné síly.

Indukční brzdný systém je nejdokonalejším brzdným systémem. Vyznačuje se tichým chodem, vyšším rozsahem intenzity zátěže (většinou se brzdný výkon udává ve wattech). Tento systém má i nejdelší životnost. Brzdný odpor setrvačníku je opatřen elektrickou indukcí. Zpravidla mají tyto rotopedy přes 30 stupňů zátěže.

Magnetický brzdný systém                                                        Indukční brzdný systém

Magneticky brzdny system     Indukcny brzdny system


Ergometr, tedy rotoped s udáváním výkonu ve wattech, vybavený tepovými programy má ve většině případech indukční brzdný systém. Z tohoto důvodu si můžete zátěž přizpůsobit po menších jednotkách. Většinou je zátěž stupňovaná v krocích po 5 wattech a namísto klasického brzdného systému, který má cca 15 stupňů zátěže, je tento typ má cca 30-40. Z tohoto důvodu se takové rotopedy označují jako ergometry.


Manuálně ovládané rotopedy ovládají nastavování zátěže prostřednictvím mechanického táhla, které je ve většině případů tvořeny ocelovým lankem. Pomocí tohoto táhla se přibližuje nebo vzdaluje magnet od setrvačníku. Většinou nabízejí 8 úrovní nebo stupňů zátěže.


Elektronicky ovládátelné rotopedy  - pohyb magnetu okolo sertvačníka zabezpečuje servomotor. Nastavování intenzity pak probíhá pomocí počítače, který ovládáte přes displej. Jeho výhodou je kromě vysoké spolehlivosti, větší počet stupňů zátěže, jemnější nastavení a programové vybavení. Jednotlivé programy naprogramované výrobcem nebo, ty které si může vytvořit uživatel sám, rozhodně přispívají k zatraktivnění cvičení na rotopedu. Můžete si vytvořit různé profily tratí, a tím imitovat běh v reálném prostředí se stoupáním nebo klesáním terénu.

Elektronicke ovladani zateze

Tip: Při koupi volte elektronicky ovládaný rotoped. Takový rotoped má větší počet stupňů zátěže a poskytuje lepší komfort při cvičení.


8. Rám a ergonomie rotopedu

Typ rámu má velký vliv na samotnou cenu trenažéru. Levné rotopedy mají útlou konstrukci, vysoký nástup a velmi špatnou ergonomii. Pro lepší pochopení si to vysvětlíme na obrázku:

 • Rotoped má úzké stabilizátory a není moc stabilní. Na rotopedu je tedy třeba sedět opatrně a je absolutně nevhodný pro vyšší a ťežší postavy.
 • Výškově nastavitelné sedadlo. Sedadlo nemá horizontální posuv a proto posed nemusí pasovat každému, kdo na rotopedu má cvičit.
 • Vysoká nástupní hrana. Při nasedání na rotoped musíte poměrně vysoko zvednout nohu a překročit kryt se setrvačníkem. To se bez problémů dá, pokud jste fit a v kondici. Nicméně rozhodně není taková konstrukce vhodná pro starší osoby nebo osoby po operaci kolena.
 • Jednoduchý a labilní rám s nízkou nosností.


Na tomto obrázku vidíme rotoped s dokonalou konstrukcí:

 • Široké stabilizátory pro zaručení stability při cvičení.
 • Vertikální a horizontálně nastavitelné sedlo pro správné nastavení.
 • Nízká nástupní hrana. Na rotoped s takovým typem konstrukce se mnohem jednoduše nasedá a také starším osobám a osobám s handicapemu snadněji sesedá.
 • Pevný rám s vysokou nosností.

Tip: Rotoped nekupujete na krátké období ale jako dlouholetého "sparring" partnera. Volba konstrukce je proto velmi důležitá z dlouhodobého hlediska. Pokud je to možné, vybírejte trenažér s hlubokou nástupní hranou a s co nejpevnější konstrukcí.


9. Jaký typ počítače rozlišujeme u trenažéru?

Počítač, nebo konzole rotopedu je v dnešní době základním vybavením každého modelu. Při manuálně ovládaných rotopedů vám počítač zobrazuje základní údaje jako jsou: čas, rychlost, spálené kalorie a tepovou frekvenci. Při manuálních trenažérech, které nevyžadují připojení do elektrické sítě, je počítač napájen klasickými bateriemi. Ty vydrží poměrně dlouhou dobu.

Důležitým faktem je nepodsvícený displej a malá obrazovka s údaji.

Tip: Počítač osaďte vždy kvalitními alkalickými bateriemi, mají dlouhou životnost a ani po delší době nepoužívání trenažéru vám nezničí samotnou elektroniku. Pro motivaci vám může více pomoci, pokud budete vidět kolik kalorií jste spálili. Pozorně se podívejte, zda vámi vybraný model má tento ukazatel na počítači.

Při elektronicky ovládaných rotopedech se pomocí počítače ovládá i samotná zátěž. Kvalitnější rotopedy mají i lépe vybavené počítače. Samotné počítače mohou být podsvícené pro lepší zobrazování dat, mohou mít různé velikosti displejů, větší nebo menší počet programů a doplňkové vybavení. Mezi doplňkové vybavení patří například zabudovaný ventilátor pro osvěžování, zabudované reproduktory, připojení na MP3, případně kompatibilitu s tablety nebo telefony.

Každá "vychytávka" má něco do sebe ovšem zvyšuje cenu samotného rotopedu.

Tip: Při výběru se ujistěte, že počítač obsahuje vše co požadujete a zpříjemňuje, motivuje při tréninku.


10. Nosnost rotopedu a samotná konstrukce rotopedu

Nosnost rotopedu je parametr, podle kterého snadno odhadnete kvalitu a robustnost samotné konstrukce. Základní modely mají maximální nosnost 100 kg. Čím je rotoped větší, má i pevnější konstrukci. Následně maximální nosnost rotopedu stoupá na 120, 130 až 150 kg. Velké a robustní trenažéry mají nosnost až 180 kg.

Pokud vybíráte rotoped pro celou rodinu, nebo pro větší počet uživatelů, je třeba vědět hmotnost nejtěžší osoby. Samozřejmostí je i rezerva tohoto údaje. Pokud vážíte 90 kg, určitě nevybírejte rotoped s maximální nosností 100 kg, i když se do limitu vejdete. Čím větší rezerva, tím automaticky méně namáháte celou konstrukci a prodlužujete životnost samotného trenažéru.

Celková konstrukce rotopedu má vliv na kvalitu posedu a procvičování. Bohužel dnes na trhu najdete i rotopedy za 1500 Kč. Tento levný rotoped má malou konstrukci, nepohodlný posed, nízkou váhu setrvačníku (sekavé pohyby, nízká zátěž) a nekvalitní středové uložení. Vyhněte se rotopedem do 4000 Kč. Tyto rotopedy jsou absolutně nevyhovující ergonomicky a prakticky.

Bohužel se u nás vyskytují i ​​prodejci, který nemají žádné zkušenosti a označují i ​​takové modely názvy "profesionalni rotoped". Chtějí tak vzbudit dojem kvalitního trenažéru avšak opak je pravdou. Profesionalni trenažéry nenajdete pod 30 000 Kč.

Tip: Rotoped vybírejte tak, abyste měli vždy alespoň 20% rezervu maximální nosnosti, šetříte tim jeho součástky a tím prodloužite životnost vašeho stroje.


11. Jakou značku rotopedu si vybrat?

Na trhu najdeme několik výrobců rotopedú. Pro Vaši koupi doporučujeme ověřené světové značky, které nabízejí své výrobky již desítky let a najdou se mezi i takové, které v oblasti sportu produkují již více než 100 let. Mezi nejznámější značky v celosvětovém měřítku patří: SPIRIT FITNESS (USA), XTERRA (USA), SOLE FITNESS (USA), LIFE FITNESS (USA), Hammer (Germany), FINNLO (Germany), FINNLO MAXIMUM (Germany), ENDURANCE FITNESS (USA), KETTLER (Germany), BH FITNESS (Spain), TUNTURI (Fin), LIFESPAN (USA), CYBEX (USA) NORDIC TRACK (USA)

Americké značky trenažérů patří mezi špičku a to z důvodu velkého domácího trhu a poptávky již od 50-tých let. Za tyto roky nasbírali obrovské množství zkušeností a fitness trh v USA, je největší na světě.

Tip: Pokud hledáte rotoped vysoké kvality na pravidelné tréninky, doporučujeme značku SPIRIT FITNESS.


12. Jak se vyhnout montáži rotopedu?

Ne všichni jsme kutilové s garáží plnou nářadí. Co uděláte v tom případě, že se u vás doma konečně objeví váš vytoužený pomocník a vy se najednou ocitnete v situaci, že ho třeba smontovat?

Většina seriózních výrobců dodává s trenažérem i nářadí, které vám postačí na montáž, ale není to vždy jednoduchá záležitost, zejména, pokud s tím nemáte zkušenosti.

Prodejci, kteří zajišťují i montáž vás zbaví této noční můry a vy si zatím můžete klidně popíjet svou lahodnou kávu.

Tip: Vyhledávejte prodejce, kteří vám zajistí montáž trenažéru. Nemusíte tak nic skládat a máte záruku, že trenažér bude složen správně. Přitom ušetříte i množství času, který můžete věnovat své rodině.


13. Jakou záruku servis může mít rotoped?

Při výběru nezapomínejte na velmi důležitou věc, jakou je délka poskytované záruky na rotoped. Zákonná lhůta v EU je stanovena na 24 měsíců. Některé značky poskytují prodloužené záruky na celý trenažér, nebo různě dlouhé záruční doby na jednotlivé části.

Například německá značka FINNLO poskytuje 3 letou záruční dobu na celý trenažér, americká značka SPIRIT FITNESS poskytuje doživotní záruku na rám výrobku a podobně.

Velmi důležitou informací pro vás je či k samotnému trenažéru nabízí prodejce i "servis přímo u zákazníka". Ne všichni prodejci ho poskytují. Pokud nastane nějaký technický problém, tak zjistíte, že je to velmi podstatná a praktická věc.

Každý trenažér je přece jen stroj a může se pokazit, ať je jakkoli kvalitní. Podstatné je, že pokud se problém vyskytne, nemusíte trenažér balit a posílat zpět k prodejci. Představte si, že máte trenažér, který váží řekněme jen 40 kg. Nyní byste ho měli rozebrat, dát do krabice (tu jste mezitím určitě zahodili, vždyť kdo by opatroval obrovský prázdný obal) a nějakým způsobem doručit k prodejci.

Pokud se vám podaří trenažér rozebrat a sehnat nějakou krabici, do které se vejde, nastane problém s dopravou. Kurýrní společnosti vám s radostí vyjdou vstříc, jenže pokud nejste smluvní partner (což určitě nejste), tak přeprava takového trenažéru vyjde i na stovky korun.

Tip: Zkontrolujte si poskytovanou délku záruční doby a hledejte prodejce poskytujícího servis přímo u zákazníka.

Velmi rádi jsme se s vámi podělili o naše dlouholeté zkušenosti ve fitness oboru, ve kterém pracujeme již od roku 2008. Věříme, že uvedené informace byly pro vás užitečné a pomohou vám při výběru vašeho ideálního společníka, který vám pomůže při naplňování vašeho cíle nebo snú, ať už jde o vysněnou postavu, vynikající kondici, nebo vyřešení zdravotních problémů. Naše společnost je přímým dovozcem několika značek a také výhradním distributorem do České Republiky a na Slovensko.

Taktéž dodávame produkty naším zákazníkům z Rakouska, Německa a zbytku EU.

Pon-Pia - 8:00-16:00     +421 911 336 625      info@solid-fitness.cz
Paypal MasterCard Visa Maestro MasterCard Electronic Visa Pay Dinners Club International
© 2016-2018 Solid-fitness.cz | Invex Trade, s.r.o. | Všechna práva vyhrazená.